End Zone playoff pairings for area teams

End Zone playoff pairings for area teams
The End Zone brought to you by Lubbock Christian University and FiberMax cotton. (Picasa)

LUBBOCK, TX (KCBD) - Forty-four area teams are in the high school football playoffs. Here are the details. End Zone Playoff Coverage starts Thursday.

Bi-District Playoffs:

El Paso Chapin at Coronado 7pm Friday at Lowrey Field at Plains Capital Park

Fort Worth Eastern Hills at Lubbock Cooper 7pm Friday at First United Park Pirate Stadium

Seminole vs. Fabens 6:30pm Thursday in Pecos

Levelland vs. Monahans 7pm Friday in Andrews

Estacado vs. Fort Stockton 7pm Thursday at Grande Communications in Midland

Snyder vs. Dalhart 7pm Friday in Plainview

Denver City vs. Littlefield 7pm Thursday at Lowrey Field at Plains Capital Park

Brownfield vs. Slaton 7:30pm Thursday at Lubbock Cooper

Shallowater vs. Tornillo 5pm Thursday in Andrews

Tulia vs. Merkel 7pm Thursday in Post

Abernathy vs. Anthony 7pm Thursday in Wink

Idalou vs. Alpine 7pm Thursday at Midland Greenwood

New Deal vs. Sunray 7:30pm Thursday at River Road

Sundown vs. Sanford-Fritch 7pm Thursday in Tulia

Floydada vs. West Texas 7pm Friday in Bushland

Post vs. Panhandle 7pm Friday in Lockney

Ralls vs. Clarendon 7pm Friday in Tulia

Tahoka vs. Vega 8pm Friday at Kimbrough in Canyon

Smyer vs. Stratford 4pm Friday at Kimbrough in Canyon

Crosbyton vs. Gruver 5pm Thursday at Kimbrough in Canyon

Farwell vs. Van Horn 7:30 Friday in Hobbs New Mexico

Sudan vs. Wink 7:30pm Friday in Denver City

Bovina vs. Iraan 7pm Friday at Wink

Plains vs. McCamey 7:30pm Friday in Stanton

Lubbock Christian vs. Arlington Pantego 6:30pm Friday in Arlington

Trinity Christian vs. Grace Prep 7:30 Friday in Arlington

Borden County vs. Morton 6pm Friday at O’Donnell

Ropes vs. Grady 7:30pm Thursday at Borden County

Ira vs. Crowell 7:30pm Friday at Jayton

Nazareth vs. White Deer 5:30pm Friday at Valley

Petersburg vs. McLean 7:30pm Friday at Valley

Paducah vs. Aspermont 7:30pm Friday in Guthrie

Whitharral vs. Southland 8pm Friday at O’Donnell

Wilson at Anton 7:30pm Thursday

Motley County vs. Groom 7pm Friday at Happy

Silverton vs. Follett 7pm Friday at Lefors

Jayton vs. Throckmorton 7:30pm Thursday in Trent

Kingdom Prep vs. Faustina Academy 1pm Saturday in Fort Worth

Lubbock Titans vs. Williamson County Home School 5pm Saturday in Strawn

Copyright 2018 KCBD. All rights reserved.