South Plains High School athletes excel at day 2 of UIL State Track & Field Championships

South Plains High School athletes excel at day 2 of UIL State Track & Field Championships

LUBBOCK, TX (KCBD) - Despite the rain delays on the second day of the 2019 UIL Track & Field Championships, our area athletes shined.

Here are the results for our local athletes at the State Championships.

  • Ashlyn Peralta - Sundown - 6th place in Girls 3200 Meter Run 2A
  • Steven Quintanilla - Sundown - 2nd place in Boys 3200 Meter Run 2A
  • Sarah Tackitt - Frenship - 1st place in Girls Pole Vault 6A
  • Genesis Coker - Lamesa - 9th in Girls Long Jump 4A
  • Myles Johnson - Levelland - 3rd in Boys Shot Put 4A
  • Jack Allcorn - Olton - 7th in Boys Discus Throw 2A
  • Luke Holcombe - Floydada - 9th in Boys Discus Throw 2A
  • Kylie Ricketts - Floydada - 2nd in Girls High Jump 2A
  • Roberto Trevizo - Farwell - 2nd in Boys High Jump 2A
  • Kendell Dunn - New Deal - 3rd in Boys High Jump 2A
  • Sirena Minjarez - Seagraves - 2nd in Girls Shot Put 2A
  • Kendell Dunn - New Deal - 9th in Boys Triple Jump 2A
  • Geneva Cortez, Alexi Vigil, Micaela Hernandez, Lynzee Keys - Sundown - 4th in Girls 4x100 Meter Relay 2A
  • Javan Rodriguez, DK Blaylock, Jett Whitfield, David Morgan - New Deal - 5th in Boys 4x100 Meter Relay 2A
  • Krece Kirkpatrick, Mauricio Deluna, Taytem Thetford, Ashton Jefferson - Post - 8th in Boys 4x100 Meter Relay 2A
  • Ty'Trice Conor, Malaysia Payton, Kui'Jett Childress, Za'Kaja Neloms - Estacado - 5th in Girls 4x100 Meter Relay 4A
  • Steven Quintanilla - Sundown - 1st in Boys 800 Meter Run 2A
  • Matt Valdivia - Hale Center - 8th in Boys 800 Meter Run 2A
  • Kiana Brown - Floydada - 5th in Girls 100 Meter Dash 2A
  • Lynzee Keys - Sundown - 6th in Girls 100 Meter Dash 2A
  • Ayden Rogers - Hale Center - 6th in Boys 100 Meter Dash 2A
  • Bradyn Fluellen - Tahoka - 7th in Boys 100 Meter Dash 2A
  • Za'Kaja Nelons - Estacado - 7th in Girls 100 Meter Dash 4A
  • Javan Rodriguez, David Morgan, Derrick Delacruz, DK Blaylock - New Deal - 6th in Boys 4x200 Meter Relay 2A
  • Ty'Trice Conor, Eboni Adams, Symphony Brwon, Kui'Jett Childress - Estacado - 5th in Girls 4x200 Meter Relay 4A
  • Kylie Ricketts - Floydada - 4th in Girls 400 Meter Dash 2A
  • Machala Hengen - Post - 1st in Girls 300 Meter Hurdles 2A

KCBD Sports will continue to update this story as more of our athlete’s medal at the 2019 UIL Track & Field Championships.

Copyright 2019 KCBD. All rights reserved.