Hoop Madness Playoff Pairings as of Sunday, Feb. 23

Hoop Madness Playoff Pairings as of Sunday, Feb. 23
High School Hoop Madness (Source: KCBD)

LUBBOCK, Texas (KCBD) - Here are your playoff pairings for boys and girls high school basketball as of Sunday, Feb. 23.

Girls (18 Area Girls teams left)

UIL Regional Quarterfinals

6A

Frenship vs EP Pebble Hills

4pm Tuesday at Fort Stockton

5A

Monterey vs. WF Rider 6pm Monday in Childress

4A

Levelland vs. Hereford 6pm Tuesday at the United Supermarkets Arena

3A

Idalou vs. Brownfield 6pm Tuesday in Littlefield

Shallowater vs Bushland 6:30pm Tuesday at Coronado

1A

Sands vs New Home 7:30pm Tuesday in Denver City

Nazareth vs.Higgins 8pm Tuesday in Panhandle

Ropes vs. Whiteface 6pm Tuesday in Levelland

Hermleigh vs. Guthrie 7pm Monday at Roosevelt

TAPPS Girls

Lubbock Christian vs Trinity Christian 11:30am Waco University

SouthCrest Christian vs. Plano Coram

Deo 8pm Thursday at Waco University

Kingdom Prep vs. Longview Trinity 8pm Tuesday at Robinson HS

Home School Girls

Lubbock Titans at Home School National Tournament in Springfield, MO

Boys (45 area teams left)

UIL Bi-District

6A

Frenship vs EP Coronado 7:30pm Tuesday at Monahans

5A

Monterey vs. Aledo 6pm Tuesday in Anson

Lubbock Cooper vs. WF Rider 6pm

Monday in Merkel

4A

Seminole vs. Mt. View 4:30pm

Monday at Sul Ross State

Estacado vs. Dalhart 7:30pm Monday at Randall

Levelland vs. Dumas 8pm Monday at Canyon

Snyder vs. Iowa Park 7pm Tuesday at Abilene Cooper

3A

Littlefield vs. Bushland 6pm Tuesday at Randall

Abernathy vs. Dimmitt 6:30pm Tuesday at Plainview

Shallowater vs. Spearman 7:30pm Tuesday at Randall

Brownfield vs. Canadian 6pm Monday at Canyon

2A

Floydada vs. Sudan 6pm Tuesday at Monterey

Lockney vs. Vega 6:30pm Tuesday at Canyon HS

Plains vs. Van Horn 6pm Tuesday at Monahans

Farwell vs. Post 7:30pm Tuesday at Littlefield

New Deal vs. Olton 7:30pm Tuesday at Rip Griffin Center

Smyer vs. Wink 6:30pm Tuesday at Klondike

Tahoka vs. McCamey 6pm Tuesday at Andrews

Sundown vs. Fort Hancock 7pm Tuesday in Pecos

1A

Valley bye

Hart vs. Texline 7pm Monday in Vega

Borden County bye

Whitharral vs. Petersburg 6pm Tuesday at Lubbock Cooper

New Home bye

Ropes vs. Grady 6pm Tuesday at O’Donnell

Nazareth bye

Anton vs Happy 6:30pm Tuesday at Hale Center

O’Donnell bye

Crosbyton vs. Morton 7:30pm Tuesday at Lubbock Cooper

SpringLake-Earth bye

Wellman-Union vs Klondike 6:30pm Monday at Post

Jayton bye

Hermleigh vs. Lueders-Avoca 5:30pm Tuesday at Jayton

Paducah at Crowell 6pm Tuesday

Ira vs. Aspermont 7:30pm Tuesday at McMurry

Spur vs. Knox City 6pm Tuesday in Hamlin

TAPPS

All Saints in State Semifinals 11:30am Friday at Waco University

Home School

Lubbock Titans at National Home School Championships March 16-20 in Springfield, Mo

Copyright 2020 KCBD. All rights reserved.